لیست خبرها

جنبه های خارجی حمایت از تجارت و حقوق رقابتی در حقوق اتحادیه اروپا

معاهده EC مفاد راجع به حقوق رقابتی را در مواد 81 تا 89 ذکر کرده است .پیش از معاهده آمستردام مفاد مربوط به حقوق رقابت یک ماده ی دیگر نیز داشت که راجع به مقررات ضد دامپینگ بود .اما با توجه به اینکه کاربرد این ماده به زمان تاسیس جامعه مشترک مربوط می شد و با استقرار بازار مشترک واحد اروپایی موضوعیت خود را از دست داده بود در اصلاحات انجام شده توسط معاهده آمستردام حذف گردید.

مشاهده کامل

عدالت ترمیمی در حقوق ایران با بررسی تطبیقی در کشورهای کانادا،آلمان و آمریکا

عدالت ترمیمی عبارت است از احیاء حقوق بزه دیده و ایجاد زمینه مشارکت فعال وی و جامعه در فرآیند اجرای عدالت. برای آغاز حرکت عدالت ترمیمی محدوده تاریخی 1972 تا 1974 میلادی تعیین شده است ، ولی استفاده وسیع از این واژه مربوط به سال 1977 و توسط آلبرت اگلاش کانادایی می باشد.دو مدل یا الگو برای عدالت ترمیمی وجود دارد شامل : ناب خواه و بیشینه خواه و هر کدام دارای طرفداران خاص خود می باشند .عدالت ترمیمی به دنبال ترمیم روابط آسیب دیده بین بزه دیده ،بزهکار و جامعه است.

مشاهده کامل

طرق مقابله با شروط غیرمنصفانه در قراردادهای الحاقی در حقوق ایران و آمریکا

قرارداد غیر منصفانه قراردادی است که یک شخص بدون هیچ گونه اغفال و فریبی در قضاوت و تصمیماتش آن را قبول می کند .قراردادهای غیر منصفانه به دو دسته قراردادهای الحاقی و استاندارد تقسیم می شوند.قرارداد الحاقی عقدی است که در آن شروط و مفاد قرارداد توسط یک طرف از پیش تهیه شده و طرف دیگر بدون مناقشه آن را می پذیرد.مفاد قراردادهای الحاقی معمولا شامل شروط غیر منصفانه ای هستند که اکثر آنها به نفع طرف پیشنهاد کننده است.

مشاهده کامل

انعقاد قرارداد نمایندگی شرکت خارجی و الزامات قانونی آن در حقوق ایران و کامن لا

حقوق نمایندگی در معنای عام آن در سیستم های حقوقی مختلف حقوقی سابقه یکسانی ندارد اما به طور وسیع در کامن لا بیان گردیده است و در واقع حقوق عرفی دولت های مختلف است که نمایندگی را شناسایی نموده است و علیرغم زادگاه اصلی نمایندگی در کامن لا ،در حقوق اسلام نیز از همان ابتدا نمایندگی به جز در مواردی که مباشرت در انجام آنها شرط بود،پذیرفته شد.به هر حال نمایندگی رابطه ای است مبتنی بر اعتماد ،هر شرکت خارجی جهت بازاریابی و یا انجام هرگونه عمل واجد اثر حقوقی میبایست نهایت دقت خویش را بکار گیرد و علاوه بر آن با حقوق کشوری که نمایندگی در آنجا تاسیس می شود آشنایی کامل داشته باشد.

مشاهده کامل

نفقه پدر و مادر در چه صورتی به عهده فرزند است؟

اگر پدر و مادر عدم تمکن مالی داشته باشند و فرزند دارا باشد پدر و مادر می توانند از دادگاه تقاضا نمایند که مشمول نفقه از جانب فرزندشان شوند و این در صورتی است که این دو شرط یعنی عدم توانمندی مالی پدرو مادر و توانمندی مالی فرزند اثبات شود.

مشاهده کامل

نفقه فرزند بعد از فوت پدر

بعد از فوت پدر نفقه فرزند به عهده ولی قهری یا جد پدری است و درصورتی که جد پدری نباشد و مادر دارا باشد نفقه به عهده مادر می باشد.

مشاهده کامل

آیا امکان دارد که ما بتوانیم مهریه را از کسی غیر از همسرمان مطالبه کنیم ؟

آیا امکان دارد که ما بتوانیم مهریه را از کسی غیر از همسرمان مطالبه کنیم ؟

بله  چرا که مهریه نیز مانند تمام دیون مالی اگر جهت پرداخت کسی آن را ضمانت نماید از آن شخص می توانیم مطالبه نماییم.

مشاهده کامل

اجاره و اجاره دادم

اگر در اجاره نامه ممنوعیت اجاره دادن مورد اجاره قید نشده باشد مستاجر می تواند مورد اجاره را اجاره دهد.

مشاهده کامل

اگر قهر کنی نفقه نمی گیری

اگر زن از تمکین عام و خاص همسرش سربازند و طبق حکم قطعی دادگاه محکوم به تمکین شود از لحظه قطعی شدن رای دیگر مشمول نفقه نمی گردد

مشاهده کامل

صیغه کردم می خوام ثبتش کنم

در قوانین ما برای ثبت عقد دائم الزام تعیین گردیده است اما برای عقد موقت الزامی به ثبت آن نیست مگر در عقد موقت زوجه باردار گردد

مشاهده کامل

جرات دارد بچه ی من را کتک بزند

تنها اولیا و سرپرست قانونی طفل اجازه تنبیه او را دارد آن هم به قصد تعلیم و در حدود عرفی جامعه تنبیهی که نباید منجر به جراحت و کبودی و آزار روحی و جسمی می شود صرفاً باید در چهارچوب توصیه های روانشناسانه انجام بپذیرد.

مشاهده کامل

نفقه ندادم مجرم شدم

نفقه شامل خوراک ، پوشاک، مسکن و تمام نیازهای عرفی یک زن است و خانمها می توانند مازاد خوراک و پوشاک هزینه ای به عنوان پول تو جیبی به مفهوم مابه التفاوت هزینه های عرفی لازم داشته باشند و اگر زوج این موارد را در اختیار زوجه نگذارد زوجه می تواند شکایت کیفری عدم انفاق نیز انجام دهد.

مشاهده کامل

مجنونم کردی

شخصی که جنون دارد از مسئولیت کیفری و مدنی مبراست اما برای جبران خساراتی که به دیگران وارد کرده اگر خودش مالی داشته باشد از آن استفاده می شود و اگر مالی نداشته باشد سرپرست قانونی او ملزم به جبران خسارت است.

مشاهده کامل

کی گفته باید بریم مشاور املاک

برای انعقاد قرارداد اجاره می توانیم خودمان قرارداد را منعقد کنیم و نیازی به حضور در دفتر مشاور املاک نیست اما بهتر است جهت جلوگیری از پروسه ورود در دادگاه برای تخلیه ملک دو شاهد زیر آن را امضا نمایند اگر دو شاهد زیر آن را امضا نمایند به وسیله دستور تخلیه از شورای حل اختلاف به راحتی می توان در عرض مدت خیلی کوتاه دستور تخلیه ملک را گرفلت اما اگر از دو شاهد کمتر باشند یا اصلاً شاهدی نباشد پروسه تخلیه به دادگاه راه انتقال پیدا می کند و مسلماً تایم بیشتری برای تخلیه نیاز دارد.

مشاهده کامل

وکالت دادم نفروشمش اما فروختمش

اگر به کسی وکالت بلاعزل دهیم و خودمان مورد وکالت را انجام دهیم عملاً اعتبار وکالت نامه را به اتمام رسیده و وکیل با اینکه بلاعزل است دیگر وکیل ما نیست.

مشاهده کامل

من حقیقی یا حقوقی

شخص حقیقی  به یک فرد انسانی گفته می شود و شخص حقوقی متشکل از چند فرد به قصد ارائه خدمات ارائه محصول.

مشاهده کامل